Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Tam, kde to voní člověčinou

13. 04. 2023 20:25:42
Takřka za dvacet let v hospicovém hnutí mohu dosvědčit, že kde se začínalo od peněz, cihel či jiných „jistot“, se hospic nakonec nezrodil. A pokud ano, tak chřadnoucí a neprosperující. Domy na písku.

Naopak tam, kde vsadili na člověka, službu a nezištnost, vyrostla i bez finančních jistot v začátcích velká díla, která dobře slouží dodnes. Domy na skále.

Asi řeknu cosi třaskavého, ale nedá mi to. Ohlédnu-li se za hospicovým dílem, pak vidím, že ekonomických nejistot je pro dobrou službu zřejmě třeba. Tak totiž ze sebe vydáme to nejlepší, co v nás je. Jako vinná réva vydává nejlepší hrozny v hraničních klimatických a půdních podmínkách, aby si dobrou úrodou zajistila budoucnost, své potomstvo. Tak hospic zavoní nejen erudicí, ale především člověčinou – něhou, laskavostí, obětavostí, úsměvem, radostí. Největším pokladem hospiců jsou jejich zaměstnanci, kterým přes náročnou profesi nechybí úsměv na tváři, vlídnost srdce a s láskou pečují o těžce nevyléčitelně nemocné. Myslím, že tito nenápadní lidé jsou pravými hrdiny dnešní společnosti, mravní elitou národa, která z hospiců vytváří ostrůvky pozitivní deviace. Jsou to krásní lidé, kteří svou náročnou prací proměňují svět. Bez nich by veškerý hmotný či ekonomický komfort nebyl nic než prázdné pozlátko. Hospic není budova ani ekonomický subjekt. To jsou jen křehké vnější formy. Hospic jsou lidé – jejich odborná erudice, něha, laskavost, dobrota. Hospic je myšlenka lidskosti přetvářená ve skutečnost obětavou prací, nezištnou myslí a vroucím srdcem těch, kteří v něm pracují. Hospic je způsob pohledu na svět. Na tom se rodí spokojenost a vděk pacientů i pozůstalých.

Ano, do práce se chodí pro peníze. V hospicích zaměstnanci také musejí dostávat mzdu a nějak se uživit. Pravda, většina z nich podprůměrnou, jako v celé sféře pomáhajících profesí. Ovšem za takové mzdy zvládat náročnou práci bez další motivace nejde. Ve skutečném hospici si chodíme ještě pro jinou odměnu. Pro naplnění ze smyslu práce a našich vlastních životů. Pro vděk a záři očí svěřených pacientů. Pro přízeň všech, kteří si naší těžké práce váží. Pro radost ze sounáležitosti s kolegy stejného pohledu na svět. Pro pravé přátelství, které ještě nevyhynulo.

Vybavuji si příběh Matky Terezy. Kdysi vedla rozhovor s jednou novinářkou. Obdivovala, jak tato velká malá žena pomáhá nejubožejším a vzpomněla na to, jak budoucí světice zachránila opuštěné miminko na smetišti. Umíralo, sotva mu tlouklo srdíčko, zapáchalo, červi prolézali v otevřených ránách jeho tělíčka. Novinářka se vyjádřila nějak takto: „Matko Terezo, já vás obdivuji. Já bych vaší práci nedělala ani za milion dolarů.“ M. Tereza odvětila: „A víte, že já bych to za ten milion také nedělala?“

Slýchám, že v hospici „musí“ být člověk věřící. Ale víra není zárukou na dokonalost. V hospicích pracují zbožní lidé, ale snad více je těch, kteří nejsou každonedělními křesťany. Neplatí, že věřící je lepším pracovníkem, lepším hospicákem. Někdy ano, jindy nikoli. Nejdůležitější je dobrota srdce, kterým nás Bůh obdařil. Někdy si pro úspěch svého díla Nahoře záměrně vybírají nevěřící. Mohu dosvědčit slovy P. Pia, jenž svému nejbližšímu spolupracovníku na otázku „Proč zrovna já, když v Boha nevěřím...?“ odpověděl: „To nevadí, důležité je, že Bůh věří v Tebe...“ Takoví v hospicích také pracují a jsou jim velkou oporou.

Ano, peníze jsou důležité. Ale především neseme naději a víru, že veškeré narážení hlavou na zeď a házení hrachu na stěny má přece jen smysl. Že smysl naší práce je silnější, než zlovůle škarohlídů a že na nás nebude naloženo více, než uneseme. S pomocí těch, kteří nám pomáhají - finančně, dobrou radou, modlitbou či jinak - je to naděje větší než velká.

A něco z naší druhé mzdy - tisíců dopisů, jež hospice dostávají:

Velmi Vám děkuji za péči o moji mámu. Když už byla díky jejímu vážnému zdravotnímu stavu nucena vyhledat tuto péči, nemohla si vybrat lépe. Věhlas vašeho Hospice byl při volbě rozhodující a mohu potvrdit, že dokonce po hospitalizaci mé mámy u Vás Vaše pověst předčila mé představy. Moje drahá máma se u vás od první chvíle cítila bezpečně, v klidu a nesmírně oceňovala osobní a citlivý přístup všech pracovníků Hospice. Zvláště pro mě byla osobní zkušenost s lidskou kvalitou personálu Hospice doslova zjevením.

Díky mé profesi se totiž desítky let setkávám se zcela jiným druhém lidského pokolení. Doslova a do písmene na zcela opačném konci tohoto lidského spektra. Z tohoto důvodu dovedu detailně porovnávat a tím i tedy nesmírně ocenit lidský potenciál a kvalitu všech pracovníků Hospice...

Přeji Vám, abyste měli i nadále trvalé štěstí na lidský potenciál, který je v tak hojné míře shromážděn a vtělen do Vašeho Hospice. Na každém z Vás bylo vidět, že toto poslání se nedá naučit, protože musí být v každém z Vás přirozeně. Já bych toto poslání zcela jistě nezvládl...

(JUDr. XY, pozůstalý syn)

Milí a nejmilejší,

...děkuji za celou dobu, kterou mi bylo umožněno po vašem boku strávit. Nikdy a nikde jsem neměl to štěstí dostat se mezi tak vlídné, inspirativní, poctivé a v nejpůvodnějším a nejčistším slova smyslu dobré bytosti. Díky! Za všechno!

Uvědomujte si, prosím, znovu a znovu každý den, že to, co zde vytváříte, je něco jedinečného, nenapodobitelného a vzácného... Vidím, jak neobyčejné prostředí náš hospic je a jak neobyčejní lidé ho vyplňují svou přítomností. Pokračujte v tom, prosím! Jestli je něco vytvářením „Božího díla“ na zemi, pak právě každodenní práce vašich rukou tady v hospici, ať už věříte v Boha více, méně, vůbec nebo úplně nějak jinak. Práce vašich rukou je výmluvnějším a upřímnějším znamením lásky než nekonečné litanie zbožných keců.

Sám sebe jsem překvapil tím, jak těžko se mi odchází a jak moc jste mi všichni přirostli k srdci. U mě dosud nevidno! (Aj slzu jsem uronil!) Moc si vás všech vážím, a ještě jednou děkuju: za inspiraci k lásce větší a službě poctivější, za vlídnost, za recepty a tipy na výlety, za to, že jsme společně mohli strávit nějaký čas z těch pár vzácných let nám v tomto životě vymezených: stálo to za to – dík!

Jirka (stěhující a loučící se ošetřovatel)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Robert Huneš | čtvrtek 13.4.2023 20:25 | karma článku: 8.48 | přečteno: 195x

Další články blogera

Robert Huneš

Dobrá zpráva. Chtějí, aby visel.

Při pohledu na pražský Hrad vnímám posledních deset let jako promarněný čas. Období, kdy intelekt a schopnosti nadaného muže nebyly investovány ve prospěch dobra, příštích generací, službě národu.

7.3.2023 v 21:09 | Karma článku: 36.31 | Přečteno: 5233 | Diskuse

Robert Huneš

Otevření trhu s konopím - proč, kdy, kde, jak, kolik, za kolik

Legalizace konopí je „vděčným“ tématem pro novináře, politiky, uživatele, pěstitele i hospodské mudrlanty. Inu zakázané ovoce nejvíc chutná. Ve sněmovně se opět schyluje k jeho projednávání. Proč, kdy, kde, jak, kolik, za kolik?

9.2.2023 v 11:48 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 600 | Diskuse

Robert Huneš

Touha zemřít doma.

Přijali jsme nevyléčitelně nemocnou ukrajinskou pacientku. Uprchla na začátku války z východoukrajinského města Dnipro, místa těžkých bojů s ruskými okupanty.

25.11.2022 v 19:41 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 1612 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Iva Votočková

Mít či nemít ego

Jak říká moje duchovní učitelka, nejsofistikovanějším programem ega je "stav bez ega". Jakmile se začneme zabývat myšlenkou "nemít ego", můžeme si být jistí, že to je právě projev ega, které se snaží mít situaci pod kontrolou.

30.5.2023 v 17:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Otto Kamm

Úsporný balíček je PPP

Opravdu se nejedná o úsporný balíček ale o Plný Pytel Problému (díky Š+G, kteří tento pojem zavedli), který nyní přesně vystihuje situaci s konsolidačním balíčkem. Přitom největší problém není v navrho-vaných úsporných opatření.

30.5.2023 v 16:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Filip Vracovský

Kosovo je srdce Srbska vzkázal Djokovič...

Nedá mi to abych k tomuto tématu taky neutrousil pár slov. Vaše názory mě samozřejmě taky zajímají...

30.5.2023 v 13:57 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 257 | Diskuse

Karel Babica

Válka bude, víc vám neřeknu.

Pro svůj dnešní blog jsem si půjčil známou hlášku z pera Jaroslava Haška. Nic bych si nepřál méně, než aby nedocházelo na slova rýpalů. Nicméně náčelník Řehka otevřel okno pana Overtona pěkně dokořán.

30.5.2023 v 13:45 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 254 | Diskuse

Richard Neugebauer

Potřebujeme novou Večerní Univerzitu Marxismu-Leninismu

To jako vážně, zase se budeme nalejvat frázemi? Aneb, co jsem si odnesl ze 73. Sudetoněmeckého sněmu v Řezně 26.-28. května 2023. V tom Řezně, kde bylo v roce 845 pokřtěno 14 českých knížat.

30.5.2023 v 12:09 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 291 | Diskuse
Počet článků 70 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1122

PhDr. Mgr. Robert Huneš, MBA, ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna, prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...