Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umíráme napříč politickým spektrem! (?)

Téma hospiců je v posledním čase na výsluní zájmu prezidenta republiky i novinářů. Jedním z posledních počinů byl článek v MF Dnes ze dne 27.4. "Zeman úspěšně lobbbuje za nové hospice. Nemáme na to, děsí se církev."

Rád bych vnesl trochu světla do zmatečných názorů a unáhlených postojů, které často vycházejí z emocí, nikoli ze znalosti problematiky. V případě lepším. V případě horším pak z důvodů jiných.

Nejdříve, co je hospic? Je to malé zdravotnické zařízení, obvykle s kapacitou 15 - 30 lůžek. Pečuje o pacienty, které nemoc ohrožuje na životě, medicína vedoucí k uzdravení vyčerpala všechny možnosti a není možná domácí péče. Ve velké většině se jedná o onkologicky nemocné ve finální fázi onemocnění, s progredujícími obtížně zvládnutelnými bolestmi, zvracením, dušností a jinými symptomy.

Mimo léčby o fyzické tělo je nedílnou součástí i péče sociální, psychická a duchovní. Cílem je maximalizace kvality života nemocného, odstranění bolesti na těle i na duši. Ideálem je, aby člověk odcházel z tohoto světa bez bolesti fyzické, psychické, sociální i duchovní, a s vděčností za život, který mu byl dán. Průměrná délka pobytu pacienta v českých a moravských hospicích je necelých 30 dní.

Hospicová myšlenka se ujala před 20 lety zbudováním prvního lůžkového hospice v roce 1995 v Červeném Kostelci. Dnes jich je v ČR 17.

Skutečnost je taková, že dle Světové zdravotnické organizace je třeba 5 hospicových lůžek na 100 tis. obyvatel. Stávající kapacita provozovaných hospicových lůžek na území ČR je 446, tzn. aktuálně je v ČR provozováno 85% potřebných lůžek. Po dostavbě právě dokončovaného Hospice sv. Zdislavy v Liberci bude žádoucí kapacita naplněna přes 90 %, tj. 474 z 525 potřebných lůžek. Lůžka tak scházejí jen v kraji Karlovarském a na Vysočině. Kromě těchto dvou potenciálních míst nejsou další nové hospice v naší zemi potřebné. Nadto řada hospiců stávajících má kapacitu nenaplněnou a disponuje volnými lůžky.

Většina hospiců jsou necírkevními zařízeními - 4x občanské sdružení, 7x obecně prospěšná společnost, 5x církevní právnická osoba (4x Charita, 1x Diakonie), 1x příspěvková organizace.

V případě vzniku hospiců nových zdravotní pojišťovny s vysokou mírou pravděpodobnosti neuzavřou smlouvu - pro objektivní nepotřebnost. Výstavba a vybavení nového lůžkového hospice s 30 lůžky stojí cca 130 - 150 milionů Kč. Tyto prostředky by za každý nově postavený hospic, byť z bohulibých pohnutek, byly zbytečně ztraceny. Lhostejno, bude-li investorem církev, veřejná správa či soukromý subjekt.

Pokud by případný nový hospic přesto zahájil provoz, pak se bude potýkat s nedostatkem indikovaných pacientů - už většina stávajících hospiců není vytížena a disponuje volnými lůžky. Potenciální budování a otevření nových hospiců způsobí, že budou dramaticky ohroženy na existenci pro nedostatek pacientů ty stávající… Co chybí, je etablování a podpora domácí hospicové péče. Tam, nechť službychtiví napnou své síly. Tam nás tlačí bota. V legislativě. Je-li lůžkových hospiců dostatek, pak naopak hospiců domácích (mobilních) zoufalý nedostatek. Lhostejno, zda-li věci čest nedělají některé samozvané domácí „hospice“ mimo APHPP.  Legislativa je pro tento typ péče neexistující, popř. natolik nevhodná, že většina stávajících izolovaných aktivit mobilních hospiců působí beze smluv se zdravotními pojišťovnami. Domácí hospicová péče je pro většinu české a moravské populace nedostupná. Pacient si ji navíc musí ze značné části hradit. V praxi to ústí v zajímavý paradox - zdravotní pojišťovny hradí u terminálně nemocného pacienta dražší a mnohdy nadbytečnou léčbu v nemocnici, zatímco levnější a často vhodnější léčbu mobilního hospice v domácím prostředí nikoli.

Česká republika nepotřebuje výstavbu nových hospiců. Ale obhajobu a pomoc těm stávajícím. Proč? Dlouhodobě strádají. Po dvaceti letech jejich působení jsou každoročně na hraně ekonomického života a smrti. Úhrada ze zdravotního pojištění na hospicové lůžko dle platné vyhlášky je nižší, než na pacienta ležícího na LDN. Pokryje sotva polovinu potřebných nákladů spojených s péčí o umírajícího. To vše tváří v tvář tomu, že hospice musejí dle legislativy mít cca dvojnásobný počet personálu (de facto ještě více) a i farmakologické náklady jsou vyšší atd. atd. Hospicová péče poskytuje prokazatelně kvalitnější a náročnější péči, než v LDN (dokládá to Pilotní průzkum na toto téma z října 2014, který si nechalo zpracovat ministerstvo zdravotnictví). Je tak obtížné pochopit,

  • proč má být hospicová péče hrazena hůře než v LDN, přestože poskytuje kvalitnější péči, než v LDN;
  • proč stát žádá po LDN méně nároků za vyšší úhrady ze zdravotního pojištění a v hospicích naopak žádá více nároků, ovšem za nižší úhrady ze ZP;
  • proč má být hospicová péče hrazena méně než v LDN, když je v hospicích vyžadován cca dvojnásobek personálu oproti LDN? Poměr by měl být právě opačný;
  • proč zdravotní pojišťovny hradí pobyt onkologického pacienta na LDN? Takový pacient na LDN obvykle nepatří - náleží mu moderní léčba na lůžku akutním, nebo specializovaná péče v hospici (lůžkovém či domácím).

Není zvláštní, že v nemocnicích (relativně štědře financovaných a s poměrně vysokými platy zaměstnanců) je pacientův hmotný komfort leckde na úrovni časů normalizace, zatímco v hospicích (bídně financovaných a s podprůměrnými mzdami) má pacient hmotný komfort z 22. století, o rozměru přidané hodnoty péče psychické, sociální a duchovní nemluvě?

Hospice potřebují pomoc. Nikoli však stavěním nových budov církví, jak doporučuje pan prezident Zeman. Potřebují pomoc zejména legislativní a finanční - ředitelé hospiců jsou spíše vystresovanými profesionálními žebráky, než vizionáři svých zařízení, jimiž by být měli.  Potřebují také pomoc veřejnosti, laické i odborné. O kolik bychom byli dále, pokud by si věc za svou vzali poslanci a příslušní ministři? A lékaři, aby správně a včas indikovali a doporučovali hospicovou péči? A pojišťovny, kdyby prozřely a snadno ušetřily?

Významně může pomoci i církev. Je nabíledni, že nelze požadovat financování duchovní péče v hospicích z veřejného zdravotního pojištění. Ani z případných dotací na poskytování sociálních služeb. Dobrý hospic se však bez nemocničního kaplana či pastoračního asistenta neobejde. Financovaly-li by diecéze ve „svém“ místně příslušném jednom či dvou hospicích mzdu výše uvedených zaměstnanců, kteří umírajícím pomáhají nalézt či znovuobjevit smysl života, byl by to velký vklad pro systém hospicové péče v ČR. Ani by nestál tolik peněz. O to větší by měl opravdový přínos a naplnění poslání církve. Na rozdíl od stavění zbytečného zdiva.

Mocní a zdraví prozatím neměli hospicovou péči jako prioritu. Navzdory skutečnosti, že to verbálně uvádějí. Nečasova vláda explicitně jmenovala podporu hospicům ve svém programovém prohlášení, Sobotkova vláda ji vetkla do koaliční smlouvy (článek 5.3.: „Podpoříme hospicovou péči…“; článek 6.6.: „Vytvoříme… financování zdravotních priorit státu se zaměřením na… rozvoj hospiců…“). Prioritou se pro ně toto téma stane, až když se stanou nemocnými a slabými. Ale to již zase nejsou mocnými, aby věc změnit mohli…

Nehrajme politiku tam, kde jsme si všichni rovni - umíráme napříč politickým spektrem…

Stále chovám naději, že naši političtí představitelé naleznou odhodlání pomoci ve prospěch takového systému, v jakém by chtěli jednou odejít sami, nebo jaký by přáli svým nejbližším, až jim svíčka života bude dohořívat. Na příkladu kritické situace hospiců mají jednu z velkých příležitostí. To ostatní už mají – nás, lidi z branže připravené jim pomoci.

 

www.asociacehospicu.cz

 

Autor: Robert Huneš | čtvrtek 7.5.2015 14:36 | karma článku: 16,87 | přečteno: 563x
  • Další články autora

Robert Huneš

Chcete zabít babičku? Uškrťte si ji sami!

Eutanázie se jinak jeví zdravým, jinak nemocným. Odlišně ji vnímají mladí a staří. Různým pohledem na ni hledí ti, kteří mají s umírajícími zkušenost, a ti, kteří ji nemají.

5.4.2024 v 13:55 | Karma: 23,57 | Přečteno: 776x | Diskuse| Společnost

Robert Huneš

Až lékaře bude zajímat nejen naše zlomená noha, ale i zlomená duše

V naší malé zemičce máme 156(!) nemocnic akutní péče. Nad to další odborné léčebné ústavy, eldéenky a další. Ve srovnání s výrazně vyspělejším Dánskem je v ČR (přepočteno na obyv.) 5x více nemocnic a 2,5 více nemocničních lůžek.

16.1.2024 v 19:35 | Karma: 25,07 | Přečteno: 960x | Diskuse| Společnost

Robert Huneš

Odtamtud se odchází už jen v plechové rakvi

Odtamtud se odchází už jen v plechové rakvi. Ano, tato věta ošetřující lékařky v nemocnici patřila pacientce, již překládala v minulých dnech k nám do hospice.

23.9.2023 v 18:15 | Karma: 43,31 | Přečteno: 6818x | Diskuse| Společnost

Robert Huneš

Tam, kde to voní člověčinou

Takřka za dvacet let v hospicovém hnutí mohu dosvědčit, že kde se začínalo od peněz, cihel či jiných „jistot“, se hospic nakonec nezrodil. A pokud ano, tak chřadnoucí a neprosperující. Domy na písku.

13.4.2023 v 20:25 | Karma: 13,38 | Přečteno: 347x | Diskuse| Společnost

Robert Huneš

Dobrá zpráva. Chtějí, aby visel.

Při pohledu na pražský Hrad vnímám posledních deset let jako promarněný čas. Období, kdy intelekt a schopnosti nadaného muže nebyly investovány ve prospěch dobra, příštích generací, službě národu.

7.3.2023 v 21:09 | Karma: 36,79 | Přečteno: 5370x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 73
  • Celková karma 23,57
  • Průměrná čtenost 1200x
PhDr. Mgr. Robert Huneš, MBA, ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna, prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče

Seznam rubrik